چگونه گیاهان آپارتمانی را برای تغییر دما در فصل‌های مختلف آماده کنیم؟


احمد احمدی اردیبهشت 14, 1400 22 دقیقه مطالعه
iOS 14

راهنمای کامل نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فصل‌ها و دمای هوای مختلف راهگشای بسیاری از علاقمندان به نگهداری از گیاهان در منزل است. گیاهان آپارتمانی چون در فضای داخلی خانه نگهداری می‌شوند، معمولا از نظر آب‌وهوا و تغییرات دما دچار مشکل نمی‌شوند. چون فضای داخلی خانه آب‌وهوای و ملایم و معتدلی دارد و چون برای ما خیلی گرم یا خیلی سرد نیست، معمولا برای گیاهان آپارتمانی هم مناسب است. اما گاهی اوقات ممکن است گیاهان آپارتمانی دچار تغییر دمایی شوند مثلا وقتی از گلخانه به خانه منتقل می‌شوند یا بر اثر تغییرات فصل، اختلاف دما را تجربه کنند. در ادامه درباره‌ی تغییرات دمایی، نگهداری از گیاهان آپارتمانی در تابستان و زمستان و شرایط دمایی مناسب برای آن‌ها بیشتر بخوانید. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

دمای مناسب برای گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی و تغییرات دما

گیاهان آپارتمانی، متعلق به اقلیم‌ها و آب‌وهوای متنوعی هستند و به مرور زمان با شرایط آب‌وهوایی فضاهای بسته سازگار شده‌اند. به همین دلیل در مجموع بیشتر آن‌ها در دمای اتاق شرایط خوبی خواهند داشت. یک قانون کلی درباره‌ی گیاهان آپارتمانی این است که در فصل رشد گیاه، به هوای گرم‌تر و در فصل استراحت که معمولا در ماه‌های زمستان است، به هوای خنک‌تر نیاز دارند.

هیچ کدام از گیاهان آپارتمانی هوای خیلی سرد را دوست ندارند و حتی مواجهه‌ی مختصر با یخبندان می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد.

هوای خیلی گرم

بیشتر گیاهان و گل‌های آپارتمانی بومی نواحی استوایی و نیمه‌استوایی هستند. یعنی مناطقی که به شکل معمول و در تمام طول سال آب‌وهوای نسبتا گرم و ملایم دارند. به همین دلیل، دمای محیط خانه در بیشتر مواقع برای آن‌ها مناسب است.

بیشتر گیاهان در دمای بین ۱۵ تا ۲۴ درجه‌ی سانتی‌گراد در بهترین شرایط هستند و رشد مطلوبی دارند. بعضی از گیاهان که تعداد آن‌ها زیاد نیست به دمای کمتر از این مقدار یا بیشتر از این مقدار نیاز دارند. گیاهانی که در این محدوده‌ی دمایی رشد مناسبی دارند برای نگهداری در محیط داخلی خانه و دفتر کار مناسب هستند. در واقع بیشتر اتاق‌ها و مراکزی که ما در آن‌ها زندگی می‌کنیم هم در همین محدوده‌ی دمایی قرار دارند.

همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، زمستان معمولا زمانی برای استراحت گیاهان است و هوای خنک‌تر را ترجیح می‌دهند. این هوای خنک‌تر کاملا به شکل طبیعی قابل دستیابی است اما بعضی افراد دوست دارند دمای هوای خانه در زمستان هم مثل تابستان گرم باشد و محیط داخل خانه را خیلی گرم می‌کنند. یا اینکه ممکن است گیاهان آپارتمانی در نزدیکی بخش‌های خیلی گرم منزل مثلا نزدیک بخاری قرار گرفته باشند.

برچسب‌ها :
  • دیدگاه شما

    0 دیدگاه